W kwestiach naukowych bardzo mi³o wspominam inspiruj±c± konferencjê w Tanzenbergu k. Klagenfurtu we wrze¶niu 2015 przygotowan± przez nieocenionego Johannesa Thonhausera, a po¶wiêcon± tematyce nastêpuj±cej:
BEYOND - Local, temporal and intellectual transgressions in theology, philosophy, and cultural studies.
Mia³em przyjemno¶æ zaprezentowaæ tam moje literacko-teologiczne badania w wyst±pieniu pt.
ROBERT FROST?S MOTIVE OF GOING BEYOND RIGHTLY APPLIED TO SPIRITUAL ISSUES
Przedstawi³em tam w³asn± propozycjê terminologiczn±: the right application of a text, która pozwala, jak s±dzê, opisaæ zjawisko zastosowania tekstu (poezji) do zewnêtrznej wzglêdem niego samego dziedziny, tutaj - ¿ycia duchowego, na przyk³ad dla pobudzenia medytacji. The right application zachowuje oryginaln± strukturê znaczeniow± (sensus operis); nie deformuje jej, jak to siê dzieje w u¿yciu tekstu, ale odnosi do dalszego kontekstu. Dlatego mo¿e byæ nazwana drug±, po¶redni± interpretacj±. Interesuj±cy jest tu szczególnie przypadek yes-but application, czyli sytuacja, w której aplikowany tekst nie koresponduje w swej integralnej ca³o¶ci ze ¶wiatem my¶li i przekonañ czytelnika, dlatego domaga siê uzupe³niaj±cego komentarza etc.
Jakie korzy¶ci? Wielorakie. Choæby wzmocnienie inspiracji literackich w duchowo¶ci wyra¿aj±cych ca³o¶ciowe pojmowanie cz³owieka.
A tak¿e obrona tekstu - dzie³a sztuki przed nieodpowiedzialnym i dowolnym zniekszta³caniem z zachowaniem i wyra¼nym okre¶leniem statusu tekstu i wolno¶ci czytelnika.
***
Zob. www.upjp2.edu.pl;